به شرکت مهاجرتی کارن کا خوش آمدید.

تهران ، سازمان برنامه

9:00 تا 17:00

شنبه تا پنج شنبه

مهاجرت به استرالیا
3 آبان, 1400

مهاجرت به استرالیا

تمایل به مهاجرت به استرالیا دارید؟ این مقاله شما را با انواع روش های مهاجرتی به استرالیا ئ هزینه های زندگی در این کشور آشنا می کند.

حقایقی در مورد کشور استرالیا


استرالیا یک کشور بی‌نظیر و پر از فرصت بی حد و حصر است. این کشور از پتانسیل بی‌پایان، برای کسب و کار باز بهره‌مند است. دولت استرالیا همواره نقش مثبتی در مناسبات جهانی ایفا می‌کند، در زمان بحران کمک می‌کند و از توسعه اقتصادی در منطقه خود حمایت می‌کند.

استرالیا سومین کشور محبوب دانشجویان بین‌المللی است. این کشور، یک کشور با ثبات، دموکراتیک و متنوع از نظر فرهنگی ست که همواره نیازمند نیروی کار ماهر است و یکی از قوی‌ترین اقتصادهای جهان محسوب می‌شود. استرالیا، با چشم اندازهای دیدنی و فرهنگ غنی باستانی، سرزمینی است که مشابه آن در روی کره خاکی وجود ندارد . این موارد تنها بخشی از دلایل افراد برای مهاجرت به استرالیا به شمار می‌آیند.

Twelve Apostles, Princetown, Australia

استرالیا با طبیعتی دل‌چسب، کیفیت بالای زندگی و تنوع جمعیتی بسیار زیاد، مقصدی خاص برای مهاجرین است. 10 % از تنوع زیستی جهان متعلق به این کشور است و تعداد زیادی از گیاهان و حیوانات بومی آن را در جای دیگری از کره زمین نخواهید دید. با اخذ اقامت استرالیا، اقلیمی زیبا، از جنگل‌های بارانی گرمسیری در شمال تا بیابان‌های قرمز مرکزی، از مناطق برفی جنوب شرقی تا قلمرو قطب جنوب پیش روی شماست. استرالیا مکان‌های دیدنی زیادی دارد که به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده‌اند. از جمله دیدنی‌های استرالیا می‌توان به ریف دیواری بزرگ، پارک ملی اولورو کاتا تیتا و خانه اپرای سیدنی اشاره کرد.

بومیان استرالیا از جمله بازماندگان تمدنی کهن هستند که در حدود 60000 سال قبل تشکیل شده است. امروزه استرالیا به عنوان یک کشور چند فرهنگی در جهان شناخته می‌شود که از فرهنگ‌های بومی و مهاجر شکل گرفته است. اقتصاد استرالیا به دلیل پایین بودن نرخ بیکاری و تورم، وجود پیوندهای قوی با اکثر کشورهای قدرتمند جهان و بهره‌مندی از نیروی کار متخصص، در آینده به جایگاه خوبی در دنیا دارد و به همین دلیل مهاجرت به استرالیا، مهاجرتی موفق خواهد بود. حتی اگر نسل اول مهاجرین استرالیا، روزهای سختی را برای رسیدن به رفاه کامل تجربه کنند نسل دوم مهاجرین(فرزندان آن‌ها) زندگی خوبی را پیش رو دارند.

سیاست خارجی و تجاری استرالیا امنیت و رفاه بلند مدت را ترویج می‌دهد. این تلاش‌ها در جهت منافع ملی استرالیا است و باید گفت به سرعت در حال پیشرفت است. در کنار این موضوع دولت‌مردان استرالیا، حمایت از نظم پایدار جهانی را در دستور کار خود قرار داده‌اند. استرالیا سال‌هاست در تلاش‌های جهانی برای ایجاد صلح و امنیت حضور پررنگی دارد و در ترویج تجارت جهانی و آزادسازی سرمایه‌گذاری، جزو فعال‌ترین کشورهای جهان بوده است که این موضوع، مهاجران را برای اقامت استرالیا مشتاق و مصمم کرده است.

مهاجرت به استرالیا در سال 2021


سال گذشته تبعاتی منفی برای اقتصاد کشورهای مهاجرپذیر همچون استرالیا داشت، زیرا به دلیل محدودیت‌های سفر، حجم کلی مهاجرت کاهش چشمگیری داشت. به همین دلیل در سال 2021 تغییرات عمده‌ای قرار است در برنامه‌های مهاجرتی استرالیا اتفاق بیفتد. اگرچه تعداد مهاجران در طول سال آینده ثابت خواهد ماند (160 هزار نفر)، نخستین تغییر در نوع توزیع مهاجران است. مهاجرت خانوادگی از 47732 نفر به 77300 نفر افزایش خواهد یافت و برخی روش‌های مهاجرت کاری همچون نیروی کار منتخب کارفرما، استعداد جهانی، خلاقیت تجاری و سرمایه‌گذاری نیز به منظور احیای اقتصادی پساکرونا اولویت می‌یابند. همچنین دولت استرالیا می‌کوشد تا در سال 2021 مهاجران را به مناطق حاشیه‌ای این کشور ترغیب ساخته تا رشد اقتصادی این مناطق را ممکن سازد.

ویزای مربوط به خلاقیت تجاری و سرمایه‌گذاری در سال 2021 تا 13500 نفر افزایش خواهد یافت تا سرمایه بیشتری را برای احیای اقتصادی جذب کند. از طرف دیگر ویزای استعداد جهانی با رشدی سه برابر به 15000 نفر خواهد رسید که از میان مستعدترین مدیران و اقتصاددانان سراسر جهان انتخاب خواهند شد.

دانشجویانی که در دانشگاه‌های مناطق حاشیه‌ای تحصیل کرده‌اند، هم اکنون می‌توانند ویزای موقت کاری پس از فارغ‌التحصیلی خود را برای 1-2 سال بیشتر دریافت کنند. همچنین افرادی که قصد داشتند از طریق ویزای پارتنر استرالیا، اقامت دائم این کشور را دریافت کنند، هم‌اکنون شانس بسیار بالایی برای پذیرش خواهند داشت.

در حال حاضر محدودیت‌های تردد به استرالیا همچنان پابرجاست، اما انتظار می‌رود که تا ماه مارس یا ژوئن 2021 این محدودیت‌ها از میان برداشته شوند. این موضوع شامل حال دانشجویان بین‌المللی نیز می‌شود، زیرا در طول سال گذشته بخش آموزش که یکی از اصلی‌ترین ارکان اقتصادی استرالیا را تشکیل می‌دهد، ضربه‌ای اساسی خورده است. به طور کلی تغییرات پیش‌رو که در راستای منافع اقتصادی استرالیا تنظیم گشته‌اند، برای علاقه‌مندان نیز فرصتی عالی را فراهم می‌سازد تا برای مهاجرت به استرالیا اقدام کنند.

ساختار اقتصادی


اقتصاد یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در فرآیند مهاجرت است. در واقع آگاهی از میزان درآمد، هزینه‌های زندگی، نرخ بیکاری، توان اقتصادی کشور و مشکلات معیشتی بر انتخاب مقصد مهاجرت اثر مهمی دارد، زیرا بیشتر مهاجران به دنبال دستیابی به شرایط بهتر زندگی از کشور خود خارج می‌شوند.

کشور استرالیا یکی از کشورهای توسعه‌یافته و 14مین اقتصاد بزرگ جهان است. همچین این کشور دهمین کشور جهان از منظر درآمد سرانه ملی به شمار می‌آید و از منظر شاخص‌های توسعه انسانی نیز در مقام سوم قرار گرفته است. ارز رایج این کشور با نام دلار استرالیا شناخته می‌شود. پایین بودن نرخ فقر در کشور استرالیا به همراه رفاه نسبی موجود و ثبات اقتصادی موجب شده تا متقاضیان بسیاری از سراسر جهان برای مهاجرت کاری به استرالیا اقدام کنند.

دانشگاه‌ها و سیستم آموزشی


نظام آموزشی کانادا جایگاه مهمی را در اقتصاد و فرهنگ این کشور به خود اختصاص داده است. سیاست‌های آموزشی در این کشور بر عهده دولت‌های منطقه‌ای است، اما به طور کلی کودکان استرالیایی موظفند از سنین 5-16 سال به مدرسه بروند. همچنین در برخی از ایالت‌ها یادگیری مهارت‌های فنی و حرفه‌ای در سنین 16-17 سالگی بسیار رایج است.

در کشور استرالیا 37 دانشگاه دولتی و 2 دانشگاه خصوصی به همراه چندین موسسه آموزشی وجود دارد. سازمان همکاری و توسعه اقتصادی این کشور را به عنوان یکی از گران‌ترین کشورها برای تحصیل اعلام کرده است، زیرا شهریه دانشگاه‌ها، به خصوص برای دانشجویان بین‌المللی بسیار بالاست و در واقع یکی از راه‌های کسب درآمد دولت استرالیا محسوب می‌شود.

طبق سیستم رتبه‌بندی QS هفت دانشگاه کشور استرالیا شامل دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه سیدنی، دانشگاه ملبورن، دانشگاه نیوساوت ولز، دانشگاه کوئینزلند، دانشگاه موناش و دانشگاه وسترن استرالیا رتبه جهانی زیر 100 دارند. چنین استاندارد‌های بالایی در نظام آموزشی باعث شده تا مهاجرت تحصیلی به استرالیا چنین محبوب باشد.

خدمات درمانی و رفاهی


پوشش درمانی استرالیا با نام Medicare، بیمه‌ای درمانی است که توسط دولت استرالیا به شهروندان و افراد دارای اقامت دائم این کشور اعطا می‌شود. این پوشش درمانی تمام و یا بخشی از هزینه‌های خدمات درمانی ضروری را تامین می‌کند. علاوه بر آن بسیاری از خدمات درمانی تکمیلی همچون آزمایشات پزشکی، مشاوره روانشناسی یا روان‌شناختی، بینایی سنجی، فیزیوتراپی و شنوایی سنجی نیز شامل بیمه سراسری دولتی شده و بخشی از هزینه‌های آن‌ها توسط دولت پرداخت می‌شود. لازم به ذکر است که هزینه درمان در بیمارستان‌های دولتی به صورت کاملا رایگان محاسبه می‌شود.

علاوه بر بیمه دولتی، شرکت‌ها و موسسات خصوصی نیز در استرالیا اقدام به ارائه بیمه درمانی می‌کنند. افراد می‌توانند علاوه بر بیمه دولتی، برای برخورداری از پوشش درمانی بیشتر، بیمه خصوصی را نیز دریافت کنند. همچنین برخی از بیمارستان‌ها و متخصصین نیز هستند که به طور خصوصی فعالیت کرده و شامل بیمه درمانی سراسری نمی‌شوند، بنابراین افرادی که قصد استفاده از بیمه درمانی دولتی را دارند تنها می‌توانند به بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و متخصصین دولتی مراجعه کنند.

مزیت‌های مهاجرت به استرالیا


 • زندگی در کشوری با شاخص‌های بالای توسعه انسانی
 • برخورداری از رفاه نسبی و درآمد بالا
 • ثبات اقتصادی و امنیت شغلی
 • استانداردهای بالای نظام آموزشی
 • پوشش درمانی گسترده دولتی
 • فرهنگ مهاجرپذیر
 • مناظر طبیعی و پوشش جانوری خارق‌العاده
 • سفر به نیوزلند بدون نیاز به ویزا

روش‌های مهاجرت به استرالیا


 •  تحصیلی
 •  خانوادگی
 •  کاری
 •  سرمایه گذاری

مهاجرت تحصیلی به استرالیا


یکی از شایع‌ترین روش‌های مهاجرت به استرالیا در میان ایرانیان، از طریق اخذ پذیرش تحصیلی است. همانطور که اشاره کردیم، نظام آموزشی استرالیا از استانداردهای بالایی برخوردار بوده و دانشگاه‌های بسیار معروفی در این کشور قرار گرفته‌اند.

اگرچه این کشور برای زندگی دانشجویی بسیار گران محسوب می‌شود، اما بسیاری از افرادی که از طریق اپلای تحصیلی به این کشور وارد می‌شوند، در واقع قصد مهاجرت به استرالیا را دارند و تحصیل را تنها پله‌ای اولیه در مسیر دریافت اقامت دائم می‌دانند. طبق آمارها، این کشور سومین مقصد مهاجرت تحصیلی در جهان است و در حال حاضر بیش از 700 هزار دانشجوی بین‌المللی در این کشور تحصیل می‌کنند. همچنین هفت کشور استرالیا شامل ملبورن، سیدنی، بریزبین، کانبرا، آدلاید، پرت و ساحل طلایی در لیست 100 شهر برتر دانشجویی قرار گرفته‌اند.

لازم به ذکر است که دانشجویان می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی از یکی از دانشگاه‌های استرالیا، ویزای موقت فارغ‌التحصیلی (سابکلس 485) را دریافت کرده و به طور قانونی در این کشور مشغول به کار شوند. کسب سابقه شغلی از این طریق به متقاضیان کمک می‌کند تا در امتیاز ویژه‌ای در سیستم امتیازبندی استرالیا کسب کنند و در مسیر هموارتری برای اخذ اقامت دائم قدم بگذارند.

مهاجرت کاری به استرالیا


کشور استرالیا انواع مختلفی ویزای کاری ارائه می‌دهد که ممکن است به صورت موقت و یا همراه با اقامت دائم باشند. متقاضیان مهاجرت به استرالیا از طریق سابکلس‌های 188، 189، 190، 489 و 491 باید در سیستم امتیازبندی آن حداقل 65 امتیاز را کسب کنند تا واجد شرایط دریافت ویزای کاری شوند. این سیستم بر اساس فاکتورهایی چون سن، تحصیلات، دانش زبان انگلیسی و سابقه کاری تنظیم شده است.

هر ساله دولت استرالیا مشاغل مورد نیاز در این کشور را که با کمبود نیروی کار مواجه هستند در سه دسته مهارت‌های استراتژیک متوسط و طولانی (MLTSS)، مشاغل مهارتی کوتاه مدت (STSO) و مشاغل منطقه‌ای (ROL) ارائه می‌دهد. این لیست ارائه شده در بردارنده عناوین شغلی است که افراد فعال در آن حوزه می‌توانند برای کار در استرالیا اقدام کنند. در واقع افرادی که حوزه شغلی آن‌ها در هیچ یک از این سه شغل نگنجد، شانسی برای اخذ ویزای کاری استرالیا نخواهند داشت.

توجه داشته باشید که کشور استرالیا به دلیل وسعت جغرافیایی خود، در برخی از مناطق کم‌جمعیت و روستایی سرمایه‌گذاری بیشتری می‌کند. به همین دلیل افرادی که خواهان دریافت ویزای کاری در مناطق کم‌جمعیت هستند، شانس بهتری برای اخذ ویزای کاری استرالیا خواهند داشت. از معروف‌ترین ویزاهای این دسته می‌توان به سابکلس 887، 491، 489، 494 و 187 اشاره کرد.

مهاجرت کاری به استرالیا برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه امیرکبیر و تهران


دانشجویان دانشگاه‌های امیرکبیر و تهران که در رشته‌های مهندسی عمران، مهندسی سازه، مهندسی شیمی، مهندسی محیط زیست، مهندسی الکترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی تولید، مهندسی تولیدات گیاهی، مهندسی معدن و مهندسی مواد در دو سال اخیر فارغ‌التحصیل شده‌اند، می‌توانند برای دریافت ویزای موقت کاری استرالیا (سابکلس 476) اقدام کنند. همچنین سن متقاضیان باید کمتر از 31 سال و مدرک اخذ شده می‌تواند شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری باشد.

ویزای موقت کاری 476 استرالیا برای 18 ماه اعتبار داشته که به افراد اجازه سفر، تحصیل و کار در استرالیا را می‌دهد. همراهی اعضای خانواده فرد با اخذ این ویزا امکان‌پذیر بوده و هزینه آن 405 دلار استرالیا است. توجه داشته باشید که حداقل نمره زبان مورد نیاز برای اخذ این ویزا 6 آیلتس و یا 64 تافل است.

اگرچه پس از پایان این دوره، امکان تمدید ویزا وجود ندارد، اما متقاضیان می‌توانند با استخدام در موقعیتی شغلی و در دست داشتن قرارداد کاری برای ویزای بلند مدت کاری استرالیا و اقامت دائم آن اقدام کنند.

مهاجرت به استرالیا برای نخبگان


افراد نخبه و مستعد می‌توانند از طریق ویزای نخبگان و استعدادهای درخشان (سابکلس 124 و 858) اقامت دائم استرالیا را دریافت کنند. متقاضیان باید هنگام درخواست این ویزا خارج از کشور استرالیا زندگی کرده و استعداد و نبوغ آن‌ها در سطحی بین‌المللی شناخته شده باشد. افراد مستعد در رشته‌های تخصصی، ورزشی، هنری و یا دانشگاهی می‌توانند برای این ویزا اقدام کنند. هزینه دریافت این ویزا 4110 دلار استرالیا بوده و دارندگان آن می‌توانند به طور دائم در کانادا به تحصیل، کار و زندگی مشغول گردند.

مهاجرت سرمایه‌گذاری به استرالیا


استرالیا به عنوان یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا، یکی از مطلوب‌ترین کشورها برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود. این کشور برنامه‌های متعددی را به منظور جذب سرمایه‌گذاران و کارآفرینان خارجی ترتیب داده است. متقاضیان باید ابتدا برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری و نوآوری تجاری موقت (سابکلس 188) درخواست داده و پس از گذشت چندین سال سابقه موفق در استرالیا ویزای خود را تبدیل به حالت دائم ( سابکلس 888) آن کنند. از طریق این دو طرح افراد می‌توانند در یکی از طرح‌های سرمایه‌گذاری کشور استرالیا شرکت کرده، به اداره یک شرکت تجاری بپردازند و یا کسب و کار خود را راه‌اندازی کنند. مهاجرت سرمایه‌گذاری به استرالیا یکی از روش‌های مناسب برای دریافت اقامت دائم این کشور است.

مهاجرت به استرالیا از طریق ازدواج


یکی دیگر از روش‌هایی که می‌تواند منجر به اخذ اقامت دائم کشور استرالیا شود، ازدواج با یکی از شهروندان استرالیایی و یا دارندگان اقامت دائم این کشور است. طبق قوانین کشور استرالیا همسر خارجی یک شهروند و یا دارنده اقامت دائم، می‌تواند ویزای همسر استرالیایی موقت (سابکلس 820 ) را دریافت کرده و پس از گذشت دو سال از رابطه، برای اخذ اقامت دائم (سابکلس 801) این کشور درخواست دهد.

توجه داشته باشید که در این حالت صحت رابطه دو فرد به صورت کامل بررسی می‌شود و آن‌ها باید ثابت کنند که این رابطه‌ای واقعی بوده و صرفا به منظور اخذ اقامت استرالیا صورت نگرفته است. پس از دریافت اقامت دائم، متقاضیان می‌توانند با گذشت 4 سال برای دریافت تابعیت استرالیا درخواست دهند.

همچنین افراد می‌توانند در دوران نامزدی از طریق ویزای سابکلس 309 وارد خاک استرالیا شده و به مدت 9 ماه در آن زندگی کند. پس از ازدواج در استرالیا و رسمی شدن آن، می‌توان برای ویزای همسر اقدام کرد.

مهاجرت به استرالیا از طریق تولد


طبق قوانین کشور استرالیا کودکانی که در خاک این کشور به دنیا می‌آیند، در صورتی که حداقل یکی از والدین او تابعیت استرالیا و یا اقامت دائم آن را داشته باشند، می‌تواند برای دریافت تابعیت استرالیا اقدام کند. والدین کودک تنها زمانی می‌توانند برای او تابعیت دریافت کنند که حداقل 2 سال از اقامت قانونی آن‌ها در استرالیا گذشته باشد. همچنین کودک تنها تا پیش از 18 سال امکان درخواست برای اخذ تابعیت کشور استرالیا را دارا بوده و پس از آن این امکان برای او سلب می‌گردد. در صورتی که والدین از دنیا بروند و فرد دیگری سرپرستی کودک را بر عهده بگیرد، آن فرد به عنوان قیم قانونی او باید برای درخواست تابعیت کودک اقدام کند.

مهاجرت به استرالیا از طریق اسپانسرشیپ خانواده


شهروندان استرالیایی و یا دارندگان اقامت دائم می‌توانند برای اعضای خانواده خود ویزا دریافت کنند. بدین منظور چندین حالت قابل تصور است:

 • والدینی که برای فرزندان زیر 18 سال (و یا زیر 25 سال که همچنان به لحاظ مالی به خانواده وابسته هستند) درخواست ویزای فرزند می‌کنند.(سابکلس 101 و 802). هزینه این ویزا 2665 دلار استرالیا بوده و فرزند متقاضی می‌تواند به طور دائم در کانادا تحصیل و زندگی کرده و پوشش بیمه درمانی استرالیا بهره‌مند شود.
 • فرزندانی که به عنوان شهروند استرالیا و یا دارنده اقامت دائم در این کشور ساکن بوده و می‌خواهند برای والدین خود در خارج از استرالیا دریافت ویزا کنند. آن‌ها می‌توانند از طریق سابکلس‌های 804، 884، 864، 173، 143، 103 و 870 اقدام کنند. برخی از ویزاهای نامبرده به صورت موقت و برخی همراه با اقامت دائم هستند.
 • همسران شهروندان استرالیایی و یا دارندگان اقامت دائم می‌توانند از طریق ویزای همسر (سابکلس 820 و 801) به طور موقت و یا دائم در این کشور ساکن شوند.

مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص


یکی از پیش‌نیازهای مهاجرت از طریق کار به استرالیا قرار داشتن شغل و تخصص شما در فهرست مشاغل مهارتی منتشر شده توسط اداره مهاجرت این کشور است. هر ساله این کشور فهرستی از مشاغل و تخصص‌های مورد نیاز خود را که به صورت بلندمدت، کوتاه‌مدت و یا منطقه‌ای تفکیک شده‌اند، منتشر می‌سازد. افرادی که حرفه و تخصص آن‌ها در این لیست قرار گرفته باشد، می‌توانند برای انواع سابکلس‌های ویزای کاری اقدام کنند که ممکن است همراه با سیستم امتیازبندی (سابکلس 189 و 190) یا به صورت مستقل (سابکلس 186) باشد.

برای اطلاع از وضعیت حرفه و تخصص خود در این لیست می‌توانید به این آدرس مراجعه کرده و انواع سابکلس‌هایی را که متناسب با تخصص شما قابلیت اقدام دارند، مشاهده کنید. توجه داشته باشید که مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص در حال حاضر بهترین روش مهاجرت به این کشور است. قرار گرفتن حرفه و تخصص شما در این لیست بدان معناست که کشور استرالیا به افراد متخصص این حوزه نیازمند است و شما از شانس خوبی برای اخذ ویزای کاری این کشور برخوردار هستید.

مهاجرت به استرالیا و هزینه‌های زندگی


هزینه‌های زندگی در استرالیا نسبتا بالا بوده، به همین دلیل افراد کمتری فکر مهاجرت به استرالیا را در سر دارند. البته باید توجه داشت که بسیاری از شهرهای استرالیا همچون ملبورن به عنوان بهترین شهرهای جهان برای زندگی انتخاب شده‌اند و ساکنین آن از رفاه بالایی برخوردارند. در جدول زیر می‌توانید برخی از هزینه‌های ضروری برای زندگی در استرالیا را مشاهده کنید:

شرح  هزینه (دلار استرالیا) 
یک وعده غذا در مرکز شهر 18
یک لیتر شیر 1.37
نیم کیلو مرغ 5.93
12 عدد تخم مرغ 5.54
یک کیلو گوجه‌فرنگی 4.94
یک کیلو سیب زمینی 3.20
نان برای دو نفر در یک روز 2.18
اجاره ماهیانه خانه 85 متری در مناطق معمولی 1862
اجاره ماهیانه خانه 45 متری در مناطق معمولی 1369
اجاره ماهیانه خانه 85 متری در مناطق بالای شهر 2591
اجاره ماهیانه خانه 45 متری در مناطق بالای شهر 1883
قبوض ماهیانه آب و برق و… برای آپارتمان 85 متری 280
قبوض ماهیانه آب و برق و… برای آپارتمان 45 متری 163
هزینه ماهیانه اینترنت 59
هزینه ماهیانه استفاده از حمل و نقل عمومی 143
بلیط سینما برای دو نفر 35

 

اشتراک گذاری در ::

افزودن نظر شما

با ما در تماس باشید!