به شرکت مهاجرتی کارن کا خوش آمدید.

تهران ، سازمان برنامه

9:00 تا 17:00

شنبه تا پنج شنبه

مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

در این مقاله قصد داریم شما را با راه های مختلف اخذ اقامت آمریکا و شرایط لازم برای مهاجرت به آمریکا آشنا کنیم. ممکن است سوالات زیادی در خصوص مهاجرت به آمریکا در ذهن شما مطرح شود. اینکه چه راه های برای مهاجرت به آمریکا برای ایرانیان وجود دارد؟ آیا می توان از طریق تحصیل در آمریکا به گرین کارت آمریکا دست پیدا کرد؟ از چه راه هایی می توان پاسپورت امریکا را اخذ کرد؟ کشور آمریکا به دلیل سطح بالای رفاه و امکانات شهروندی و سایر جذابیت های اجتماعی همواره مقصد بسیاری از ایرانیان و حتی مردم سایر نقاط دنیا برای مهاجرت بوده است. در این مقاله سعی ما بر این است که با بیان تمامی راه های مهاجرت به آمریکا و بررسی کلیه نکات و شرایط آن، به سوالات و ابهامات شما متقاضیان عزیز تا حد ممکن پاسخ داده شود.

نگاه کلی به کشور آمریکا


ایالات متحده آمریکا (به انگلیسی: United States of America و به اختصار: USA) یک کشور مستقل در آمریکای شمالی میان کشور کانادا و مکزیک و اقیانوس اطلس و آرام است. آمریکا یک جمهوری فدرال است که از50 ایالت، یک منطقه فدرال، 5 سرزمین خود مختار و اجتماعی از جزایر پراکنده تشکیل شده است که مجموعاً با مساحتی برابر با ۹٫۸ میلیون کیلومتر مربع سومین/چهارمین کشور پهناور جهان محسوب می‌شود و با جمعیتی بیش از ۳۳۰میلیون (آمار سال ۲۰۲۰) سومین کشور پرجمعیت جهان می‌باشد. پایتخت آمریکا واشینگتن، دی.سی. و پرجمعیت‌ترین شهر آن نیویورک در ایالت نیویورک است.  جغرافیا، آب و هوا و حیات وحش فوق‌العاده متنوع و گوناگون آمریکا، این کشور را در زمرهٔ ۱۷ کشور دارای تنوع زیستی فراوان قرار داده‌است.

مسیرهای مختلفی برای مهاجرت به آمریکا وجود دارد که یکی از پر طرفدارترین این مسیرها، اقدام از طریق لاتاری می باشد.

آمریکا کشوری بسیار پیشرفته است که اقتصاد آن بر پایه تولید ناخالص داخلی است و به دلیل اقتصاد پرقدرتی که دارد در زمینه های سیاسی و روابط دیپلماتیک نفوذ بالایی دارد و این کشور را به یک ابر قدرت در دنیا تبدیل کرده است و این امر سبب گردیده مهاجرت به آمریکا برای بسیاری از مردم دنیا بخصوص ایرانیان امری مهم و مقصدی شگفت انگیز باشد.

مهاجرت به آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ


در سال های اخیر دولت ترامپ با وضع قانون منع ورود ایرانیان، صدور اغلب ویزاهای امریکا را برای ایرانیان ممنون کرد. بنابراین اغلب روش های مهاجرت به این کشور برای ایرانیان قابل اقدام نبود و  تنها از روش های محدودی همچون ویزای تحصیلی می توانستند اقامت این کشور را کسب کنند. با توجه به این محدودیت ایرانیان می توانستند پاسپورت کشور ثالثی را کسب کنند و از طریق آن پاسپورت برای مهاجرت به آمریکا اقدام کنند. یکی از کشور های مناسب برای اخذ تابعیت، ترکیه بود. به این معنی که ایرانیان می توانستند، انواع ویزای آمریکا با پاسپورت ترکیه را اخذ نمایند. خرید ملک در ترکیه و کسب تابعیت این کشور یکی از سریع ترین و ارزان ترین راه ها برای مهاجرت به امریکا از طریق ترکیه بود. افراد به واسطه خرید ملک در ترکیه به ارزش حداقل 250،000 دلار امریکا، تابعیت و پاسپورت این کشور را کسب می کردند. سپس به عنوان یکی از شهروندان ترکیه به امریکا مهاجرت می کردند.

اما با روی کار آمدن جو بایدن، قانون منع ورود ایرانیان لغو شده است و ایرانیان می توانند مستقیما برای مهاجرت به آمریکا اقدام کنند. بنابراین نیازی به اقدام از طریق اخذ پاسپورت کشوری دیگر وجود ندارد. 

 

مهاجرت به آمریکا از طریق کار


مهاجرت به آمریکا از طریق روش کاری از دیگر روش های مهم مهاجرت به این کشور می باشد. این روش از این حیث دارای اهمیت است که که انواع مختلف و متفاوتی از این نوع مهاجرت به آمریکا معرفی شده است .بنابراین پیشنهاد می گردد قبل از هرگونه اقدام در این خصوص با مشاورین و وکلایی که اطلاعات و تجربه کافی در این زمینه را دارند مشورت نمایید. اگر تصمیم نهایی برای مهاجرت به آمریکا از روش کاری را گرفته اید قطعاً مقصود شما گرفتن گرین کارت است اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که کشور آمریکا انواع ویزای متفاوتی دارد و همچنین تمام این ویزاها به اخذ گرین کارت ختم نمی شوند بنابراین مشورت با افراد خبره به منظور تعیین مسیری مشخص قبل از اقدام، امری ضروری و غیر قابل انکار به نظر می رسد.

برای اخذ اقامت دائم شخص متقاضی باید حداقل 5 الی 7 سال در کشور آمریکا اقامت داشته باشد و پس از 10 سال هم می تواند درخواست گرین کارت دهد.

این مطلب را از دست ندهید!  مهاجرت به کانادا

در ادامه لیستی از انواع ویزای کاری آمریکا آورده شده است:

ویزا  توضیحات 
EB3 این ویزا که منجر به اخذ گرین کارت می شود، نیاز به ارائه هیچ گونه مدرک زبان، تحصیلات، پول و سرمایه ندارد. این نوع ویزا برای کارهای معمولی و سطح پایینی همچون باغبانی و تمیز کردن منزل می باشد.
H1 یک نوع ویزای کاری کوتاه مدت ۱ ساله برای افرادی است که در حرفه ای خاص تخصص و مهارت دارند که در این تخصص آموزش حرفه ای هم دیده اند
H1B یک نوع دیگر از ویزای H1 ا ست که در صورت ارائه مدرک لیسانس و نمرات بالا در آزمون های مهارت تخصصی به مدت ۳ ساله صادر می گردد
H2 این ویزا مختص افرادی است که در رشته ای تخصص دارند که شهروندان آمریکایی متخصص در این رشته کمیاب یا نایاب اند(همچون افراد اسپانیایی که در پرورش دام مهارت دارند)
H2B این نوع ویزا هم همانند H2 می باشد با این تفاوت که بنا بر شرایط کاری و میزان اهمیت حضور فرد در خاک کشور آمریکا متغیر می باشد و مدت آن از ویزای نوع H2 بیشتر است
O1 ویزای کاری مخصوص افرادی که از مهارتی بسیار ویژه در یک رشته کاری خیلی خاص برخوردارند یا کسب کنندگان موفقیت های بزرگ در رشته های علمی، هنری، بیزینس یا ورزشی (در سطح المپیک) هستند
J1 این نوع ویزا برای تبادل نیروی متخصص کاری یا آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد. در این حالت باید دولت ایالات متحده با دولت کشور شخص متقاضی تفاهم نامه تبادل نیروی کار را امضا کرده باشد

 

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل


یکی از بهترین راه ها برای مهاجرت به امریکا، تحصیل در این کشور است. از مهمترین شرایط مهاجرت به آمریکا این است که شما باید بتوانید به افسر پرونده ثابت کنید که بعد از اتمام دوره تحصیل به کشور خود باز خواهید گشت.یکی از مهمترین نکات برای اقدام در این روش قبولی در یکی از آزمون های SAT یا ACT می باشد که بسته به دانشگاه و ایالت یکی از این دو آزمون را باید انتخاب کنید. مفاد این آزمون ها دروس پایه همچون طریقه نگارش، ریاضیات و روانشناسی می باشد.

مهاجرت به آمریکا از طریق سرمایه گذاری


یکی دیگر از راه های مهاجرت به امریکا، سرمایه گذاری می باشد. که راه های متفاوتی برای سرمایه گذاری در آمریکا وجود دارد.

 • ویزای EB5

برنامه سرمایه گذاری مهاجر، معروف به “EB-5” توسط کنگره آمریکا در سال 1990 ایجاد شد تا اقتصاد ایالات متحده را از طریق ایجاد شغل و سرمایه گذاری توسط سرمایه گذاران خارجی تحریک کند. برای واجد شرایط بودن در برنامه EB-5 ، یک سرمایه گذار خارجی باید حداقل سرمایه ای را در “شرکت تجاری جدید” سرمایه گذاری کند که حداقل 10 کارگر واجد شرایط ایالات متحده را به صورت تمام وقت استخدام کند. حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری در شرکت تجاری که در آن فعالیت می کنید یا شغل ایجاد می کنید، وابسته به مکان سرمایه گذاری می باشد. اگر مکانی که در آن می خواهید سرمایه گذاری کنید، روستایی و کم جمعیت باشد 900 هزار دلار و برای مناطق شهری 1.8 میلیون دلار سرمایه نیاز می باشد. این ویزا قابلیت تبدیل به گرین کارت یا اقامت دائم را دارد.

 • ویزای E2

  این نوع ویزا به اقامت آمریکا با سرمایه گذاری کم نیز شناخته می شود. در این ویزا متقاضی مجوز خرید یا راه اندازی کسب و کار را دارد و می بایست بیزینسی که می خواهد خریداری نماید، اکتیو باشد به این معنی که حتما بر روی آن نظارت مستقیم  و کارمند داشته باشد. از مزایای این روش می توان به این نکته اشاره نمود که با حداقل مبلغ 100 تا 150 هزار دلار می توان این نوع اقامت را اخذ کرد.

 • ویزای E1

  در این نوع ویزا نیاز نیست که شما در آمریکا مشغول به سرمایه گذاری بشوید و فقط کافی است که اثبات نمایید که با شرکتی در آمریکا مشغول مبادله کالا هستید. میزان ارزش این کالاهای در حال مبادله می بایست حداقل 100 هزار دلار باشد. در این نوع اقامت تا زمانی که کالا مبادله می کنید می توانید اقامت دریافت نمایید.

 • ویزای L1

  این ویزا مخصوص افرادی است که می خواهند یک شعبه از شرکت خود را در آمریکا داشته باشند. برای این منظور می بایست در کشورشان حتما شرکت داشته و حداقل 1 سال از تاسیس آن شرکت گذشته باشد.

ویزای ازدواج آمریکا


یکی دیگر از راه های مهاجرت به امریکا ازدواج با تبعه این کشور است. این ویزا تحت عنوان ویزای K1 یا فیانسه (نامزدی) می باشد. این ویزا 3 ماهه (90 روز) است. برای کسانی که سیتیزن آمریکا باشند و بخواهند همسر یا نامزد خود را به این کشور بیاورند این روند نهایتا 1 سال تا 1 سال و نیم به طول می انجامد. بعد از این که شخص وارد خاک آمریکا شد می تواند مراحل و مراسم ازدواج خود را انجام دهد. شما 90 روز فرصت دارید مراحل قانونی ازدواج خود را طی کنید. بعد از ازدواج ابتدا یک اقامت 3 ساله و بعد از آن گرین کارت آمریکا را دریافت می کند.

 • مدارک و شرایط خاص دریافت ویزای ازدواج:

  • پر کردن فرم i-129f و ارسال این فرم به مرکز ویزاهای بین المللی (NVC).
  • صدور Case Number از طرف NVC و ارسال آن به کنسولگری.
  • ارائه مدارکی که ثابت کند شما و نامزدتان در طول دو سال گذشته با هم در ارتباط بوده اید.
  • اگر قبلاً ازدواج کرده اید باید مدارک مربوط به طلاق یا فوت همسر سابق خود را ارائه دهید.
  • پر کردن فرم I-134 که در مورد اطلاعات مربوط به ساپورت مالی است.
  • ارائه پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار.
  • گواهی عدم سوء پیشینه و سلامت پزشکی.
  • پرداخت هزینه های مربوط به این مراحل.
  • تمامی مدارک باید 15 روز قبل از روز تعیین شده برای مصاحبه به سفارت ارسال شود.
  • اگر در مدت این 90 روز ازدواج صورت نگیرد فرد متقاضی مجبور به ترک خاک آمریکا می شود و اگر این کشور را ترک نکند مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد و ممکن است بعداً دیگر اجازه ورود به آمریکا به وی داده نشود. اگر شخصی که درخواست ویزای K1 داده است دارای فرزند زیر 21 سال و مجرد باشد می تواند درخواست ویزای K2 برای فرزندش دهد. بعد از اینکه ویزای فرد متقاضی صادر شد می تواند با پر کردن فرم I-765  درخواست اخذ شغل به طور موقت را داشته باشد که 90 روز اعتبار دارد. همچنین با پر کردن فرم I-485  می تواند اجازه کار بلند مدت را دریافت کند.

اخذ تابعیت آمریکا از طریق تولد


یکی دیگر از راه های مهاجرت یا اخذ تابعیت آمریکا از طریق تولد می باشد. در کل کشورها برای اعطای تابعیت یا از سیستم خاک تبعیت می کنند یا از سیستم خون. اکثر کشورهای اروپایی مثل دانمارک، اتریش، هلند و … از سیستم خون تبعیت می کنند، بدین معنا که پدر یا مادر کودک متولد شده باید تبعه آن کشور باشند. اما در مورد کشور آمریکا تابعیت از طریق سیستم خاک اعطا می شود. اگر پدر و مادری فرزند خود را در خاک آمریکا به دنیا بیاورند، فارغ از اینکه پدر و مادر چه تابعیتی دارند فرزند آنها تبعه آمریکا خواهد بود. این نکته قابل توجه است که تولد فرزند در خاک آمریکا و اخذ تابعیت این کشور برای فرزند هیچ گونه آثار تابعیتی برای پدر و مادر ندارد و بعد از 14-15 سال ممکن است بتوانند درخواست تابعیت و پاسپورت دهند.

آسان ترین روش مهاجرت به آمریکا


راههای مهاجرت به آمریکا بسیار متنوع می باشد و به طبع هر کدام از این مسیرها زمان، هزینه و پروسه خاص خودشان را دارند و قطعا همه این مسیرها برای همه افراد مناسب نیستند و متقاضیان می بایست ابتدا با بررسی درست این مسیرها و شناخت کامل همه معایب و مزایای هر مسیر، بهترین و راحت ترین راه مهاجرت به آمریکا متناسب با وضعیت خود را انتخاب کنند اما به طور کلی یکی از بهترین مسیرهای مهاجرت به آمریکا، مهاجرت کاری می باشد. علاوه بر اینکه هزینه بسیار اندکی برای این مسیر صرف خواهد شد، متقاضی حقوق دریافت خواهد کرد و پس از چند سال می تواند اقامت دائم آمریکا را اخذ نماید. از بهترین مسیرهای کاری در کشور آمریکا می توان به ویزای eb3 اشاره نمود. این ویزا خود به سه دسته تقسیم می شود که یک دسته آن که بسیار آسان و تقریبا بدون هیچ شرط خاصی است، مخصوص شغل های سطح پایینی همچون تمیز کاری منزل و باغبانی می باشد. برای این نوع ویزای کاری، متقاضی نیازمند ارائه تمکن مالی، تحصیلات و حتی مدرک زبان ندارد و فقط در صورتی که بتواند به راحتی به انگلیسی مکالمه کند، می تواند برای این نوع ویزا اقدام نماید. متقاضی می تواند همراه با همسر و فرزندان زیر 21 سال خود، همزمان وارد آمریکا شود و از همان ابتدا گرین کارت آمریکا را اخذ خواهند کرد. شرایط اقامت آمریکا از طریق این نوع ویزا بسیار آسان است و متقاضی می تواند به راحتی به مهاجرت به نیویورک یا هر ایالتی که پیشنهاد کاری از آن دارد، بپردازد پس تنها شرط لازم برای اخذ این نوع ویزا داشتن پیشنهاد کاری است که وزارت کار آمریکا آن را تایید نماید.

هزینه های مهاجرت به آمریکا


از مهمترین مسائلی که در مسیر مهاجرت به آمریکا به آن مواجه می شوید، برای مهاجرت به آمریکا چقدر پول لازم است، می باشد. در پاسخ به این سوال باید گفت که با توجه به تنوع راههای مهاجرت به آمریکا، هزینه مهاجرت از هر کدام از مسیرها متفاوت می باشد. در جدول زیر به متوسط هزینه مهاجرت به آمریکا 2021 اشاره شده است.

نوع ویزا  هزینه (دلار) توضیحات 
ویزای ازدواج،خانوادگی 860 هزینه های فرم و تشکیل و بررسی پرونده
ویزای نامزدی  265 هزینه صدور ویزا
ویزای لاتاری  330 هزینه های تشکیل پرونده و صدور ویزا
ویزای تحصیلی  190 هزینه صدور ویزا
ویزای کاری  250 هزینه های تشکیل پرونده و صدور ویزا
ویزای کارگران موقت فصلی  190 هزینه های تشکیل پرونده و صدور ویزا
ویزای سرمایه گذاری  205 هزینه های تشکیل پرونده و صدور ویزا
ویزای هنرمندان و ورزشکاران 190 هزینه های تشکیل پرونده و صدور ویزا

هزینه های زندگی در آمریکا


نکته بسیار مهم در ارتباط با مهاجرت بحث هزینه های زندگی می باشد. بسیاری از افراد اطلاعات دقیق و درستی از هزینه های زندگی در آمریکا ندارند. البته باید اشاره کرد هزینه های زندگی در ایالات مختلف آمریکا همچنین شهرهای آن با هم متفاوت است. به طور کلی هزینه زندگی یک شخص مجرد در آمریکا 935.79 دلار می باشد همچنین هزینه زندگی در ایالات متحده به طور متوسط ​​0.44 درصد بیشتر از انگلستان است. البته همانطور که در بالا اشاره شد هزینه زندگی در ایالت ها و شهرهای مختلف آمریکا متفاوت می باشد و متوسط هزینه های زندگی در برخی از این ایالت ها از این میزان بیشتر و برخی دیگر نیز از این میزان کمتر می باشد. به عنوان مثال هزینه زندگی یک شخص مجرد در سان فرانسیسکو که یکی از شهرهای گران ایالت کالیفرنیا می باشد، 1,255.60 دلار است که میزان آن از متوسط هزینه های تعریف شده بیشتر می باشد. حال اگر همین شخص بخواهد در ممفیس که یکی از شهرهای ارزان و البته پر جمعیت ایالت تنسی است، زندگی نماید می بایست تنها 842.41 دلار هزینه نماید. ممفیس 28.97 درصد ارزان تر از لندن است و اجاره در ممفیس به طور متوسط ​​55.24 درصد کمتر از لندن است. در حالی که سان فرانسیسکو 8.52 درصد گرانتر از لندن است همچنین اجاره در سانفرانسیسکو به طور متوسط ​​50.83 درصد بیشتر از لندن است. در این بخش از مقاله به طور میانگین به بررسی بخشی از هزینه های ضروری زندگی در ایالت متحده می پردازیم.

اقلام مصرفی  هزینه (دلار)
یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت 15 دلار
1 لیتر شیر 1 دلار
500 گرم نان تازه 29.3 دلار
1 کیلو برنج 3.4 دلار
12 عدد تخم مرغ 44.3 دلار
1 کیلو پنیر محلی 11 دلار
1 کیلو فیله مرغ 69.11 دلار
1 کیلو گوشت قرمز 13.69 دلار
1 کیلو سیب 4.86 دلار
1 کیلو سیب زمینی 2.72 دلار
1 کیلو پیاز 2.04 دلار
1.5 لیتر آب 2.13 دلار
1 کیلو موز 2.05 دلار
1 کیلو گوجه فرنگی 3.44 دلار

 

حمل و نقل و هزینه های عمومی هزینه (دلار)
بلیت یک طرفه حمل و نقل محلی 1.75 دلار
تعرفه شروع تاکسی 50.3 دلار
هر یک کیلوتر تاکسی 18.2 دلار
1 لیتر بنزین 3.1 دلار
تویوتا کرولا سدان یا ماشین جدید معادل آن 33.387.21 دلار
هزینه های ماهیانه اساسی برای یک خانه 85 متری (آب- برق- یرمایش و گرمایش – زباله) 60.127 دلار
اینترنیت نامحدود 60 مگا بایت بر ثانیه 47.63 دلار

 

هر واحد آپارتمان برای خرید و اجاره هزینه (دلار)
قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر 60.030.8 دلار
قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در خارج مرکز 69.061.5 دلار
اجاره  آپارتمان (1 اتاق خواب) در مرکز شهر 04.242.2 دلار
اجاره  آپارتمان (1 اتاق خواب) در خارج ازمرکز 76.766.1 دلار
اجاره  آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر 35.127.3 دلار
اجاره  آپارتمان (3 اتاق خواب) در خارج ازمرکز 81.036.3 دلار
این مطلب را از دست ندهید!  مهاجرت به کانادا

اشتراک گذاری در ::

افزودن نظر شما

با ما در تماس باشید!